A. B. S. "Jednou skautem - navždy skautem."

Leden 2013

Ježek západní

11. ledna 2013 v 13:20 | Rosnička
Potrava: ačkoli je to všežravec, dává přednost slimákům, žížalám, broukům a jinému hmyzu. Občas se přiživuje i žábami, malými hlodavci, mladými ptáky, ptačími vejci nebo plody. Potravu vyhledává díky svému výborně vyvinutému čichu.

Výskyt: vyskytuje se na celém území České republiky. Žije na okrajích lesů, na pasekách, v křovinách, parcích a zahradách nebo i ve městech.

Zajímavosti: Na těle může mít až 8500 bodlin, které má uhlazené, pravidelně pruhované, směřující dozadu a 2-3 cm dlouhé. Je aktivní v noci, kdy je často slyšet jeho pronikavé funění a dupání, ve dne odpočívá ve svém hnízdě vystlaném trávou. Pokud se cítí ohrožený a spatří například lišku nebo psa, schoulí se do bodlinaté koule. Umí dobře plavat, šplhat, a pokud je k tomu donucen, tak dokáže i poměrně rychle běhat. Zimní období tráví hibernací, což je zimní spánek, do kterého upadá v říjnu a trvá většinou až do března.

Obrázky:

Světluška větší

11. ledna 2013 v 12:53 | Rosnička
Lidově nazývaná svatojánská muška je brouk z čeledi světluškovitých. Je známá především svojí schopností vyzařovat ze svého těla zelenkavé světlo. Toto světlo mohou světlušky vlastní vůlí zapnout a vypnout. Létat umí pouze samci a pokud se světlušky cítí ohrožené, můžou vás kousnout.

Potrava: larvy světlušek se živí plži a dospělci většinou potravu nepřijímají.

Výskyt: světlušky se většinou objevují v Evropě, najdeme je hlavně na loukách a okrajích lesů. Létají od června do září.

Zajímavosti: Evropské druhy světlušek svítí žlutozeleně, některé tropické druhy červeně a jeden japonský druh dokonce modře. Narozdíl od samiček mají samečkové křídla a krovky, zato jsou však menší než samičky.

Obrázky:

O ZOO

11. ledna 2013 v 12:25 | Rosnička
Ve školním roce 2012/2013 jsme nastartovaly celoroční etapovku s názvem ZOO.
Každá schůzka je orientovaná na určité zvířátko, které si každý zapíše do svého notýsku a připíše si k němu kde se nejčastěji vyskytuje, co žere a nějaké zajímavosti. Do notýsků si taky nalepíme nebo nakreslíme obrázek nebo si nakreslíme obtisk tlapky :-)Lednová výprava

1. ledna 2013 v 14:47 | Rosnička
Lednová výprava se bude konat 18.-20.1.2013 :-)
Doufáme, že se nás zúčastní co nejvíce, abychom si to mohly obzvláště užít :-)

Výprava HMYZ

1. ledna 2013 v 14:43 | Leo |  Rok 2013
V pátek 23.11. v 16:40 hod. jsme se já, Šmudlinka, Tučňák, Adri , Kačenka, Bobeš a Rosňa sešly na HVN Písek a spolu jsme jely do Čížové. Od Čížové jsme šly do Nové Vsi a potom lesem. Když už jsme šly polní cestou, tak tam byli velké kaluže, proto jsme to obešly přes pole. Ale já tam zakopla a měla mokré kalhoty.
Konečně jsme se dostaly na chatu. Přijela Bimbo, všechny jsme si vyndaly přezůvky a pak už to bylo lehké, připravily jsme si z domova večeři a jedly. Tím páteční den pomalu končil a my se připravili ke spánku.

Sobotní ráno bylo studené, protože nám vyhasly kamna. Po snídani jsme hledaly básničku pana Broučka, která se jmenovala Procházka pana Broučka a na to jsme vymýšlely scénku. Potom následoval oběd, těstoviny s kečupovou omáčkou. Po obědě následovala prácička (shrabávání listí) a natírání pergoly u táborové kuchyně. Byly jsme tam až do večeře. K večeři jsme měly hrachovou polévku.
Po večeři jsme hrály hru, která se jmenovala Pamatováček. Nejdřív začaly velký holky a pak teprve malý. Do té doby jsme já a Šmudlinka vyndaly Lucerny a Kačenka Nováčka. Hra Pamatováček spočívala v tom, že jsme si museli zapamatovat 10 zvířátek
(bažant, prase, liška, mravenec, zajíc, kukačka, jezevec, veverka, srnec a sova). Po Pamatováčkovi jsme si složili malého ale hezkého motýlka. Aby jsme taky potrápily své hlavičky, tak jsme si vyndaly cestičky. Tak a potom jsme si připravily karimatky i spacáky a šlo se spát.

V neděli ráno nám bylo všem dobře a to z jediného důvodu, protože nás od odjezdu dělilo jen pár hodin. Potom jsme si uklidily spacáky a karimatky. Po snídani jsme ještě trochu uklízely listí. Pak jsme si zbalily krosny a dali jsme si je před chatu. Když jsme si zabalily věci tak jsme ještě nezapomněly trochu poklidit chatu. Když jsme měly všechno hotové, vyrazily jsme na cestu. Šly jsme ještě jednou do Nové Vsi a také do Čížové, kde jsme nastoupily do vlaku a jely na HVN Písek. A tam jsme všichni našli svoje rodiče.

RAZ,DVA,TŘI Ahóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóóój